اینجا کربلایی دیگر است

کار جالب یک هیات در شهرستان چالوس این است تعداد زیادی از دلدادگان و عاشقان حسینی که از اربعین جاماندند برای آرامش و قرار خود و دیگران مامنی همانند بین‌الحرمین آماده می‌کنند درست همانند همان فضا تا بلکه حال دل جاماندگان را قدری خوب کند.

اینجا کربلایی دیگر است

سایت هنر و فرهنگ مازندران، زهرا طاهری پرکوهی| این روزها دل‌ها همه هوایی شده و آرام و قرار هم جای دیگری است فرسنگ‌ها دورتر آن هم در صفوف اربعین؛ مقصد کمی دور است اما برای آنانی که دل سپردند همین نزدیکی‌هاست؛ دل‌مان با آنهایی که جا ماندند ، افراد مسن، کودکان، بیماران و سایر. دلتنگ هستند و دل‌سپرده، هزاران حرف نگفته دارند که هنوز به زبان نیاوردند اما باز هم قرعه سرزمین عشق به نام‌شان نیفتاد، باز هم جاماندند و باز هم باید حرف‌هایشان را در دل نگهدارند تا قرار بعد… خیال راهی شدن در مسیر اربعین را سال‌هاست که در دل دارند، دل‌شان جای دیگری است؛ بی‌قراری، شور هر ساله شده بود ولی باز هم سهم‌ دل‌شان نشد.

  اما کار جالب هیات شهرستان چالوس این است تعداد زیادی از دلدادگان و عاشقان حسینی که از اربعین جاماندند برای آرامش و قرار خود و دیگران مامنی همانند بین‌الحرمین آماده می‌کنند درست همانند همان فضا تا بلکه حال دل جاماندگان را قدری خوب کند. سومین سال است این فضا در مسیر پل‌آهنی شهرستان چالوس برپا می‌شود و چنان شوقی برپا کرده که حتی زائرانی که عازم سرزمین عشق هم شدند برای حضور و کمک برای برپایی خودشان را به اینجا می‌رسانند. *شور حسینی در بین‌الحرمینی دیگر اینجا حال و هوای معنوی بین‌الحرمین کمی این طرف‌تر در مسیر پل آهنی در شهرستان چالوس بین‌الحرمین برپا است، سه سال پیش ویروس کرونا باعث شد چنین فضایی برپا شود و عاشقان حسینی باحضور در این کمی آرام گیرند. فضایی همانند بین‌الحرمین در این مکان برپا می‌شود با همان فضا و همان جمعیت و عاشقان جامانده خودشان را از دور و نزدیک به این مکان می‌رسانند.

  *اینجا دل‌های آرام و قرار می‌گیرد علی کلهر مسؤول موکب و قرارگاه جهادی الکریم چالوس در گفت‌وگو با فارس می‌گوید: برای سومین سال است که در شهرستان چالوس اقدام به برگزاری مراسم برای جاماندگان می‌کنیم. هیات‌ها و موکب‌ها هم در این فضا موکب می‌زنند، امسال هم این مراسم روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در شهرستان چالوس برگزار می‌شود.

در سال ۲۰ هزار نفر می‌آیند و می‌روند، همانند اربعین است و مردم هم از این فضا بهره می‌گیرند. مسؤول موکب الکریم شهرستان چالوس اضافه می‌کند: همانند فضای بین‌الحرمین همان پذیرایی و با مردم همانند مراسم اربعین برخورد می‌شود در واقع این مراسم تداعی‌کننده همان مراسم اربعین است.

  خیلی هستند به‌خاطر مسائل مالی، مسائل کاری، به‌واسطه بیماری و سن و سال بالا نتوانستند راهی سرزمین عشق شوند و همین فضا مرهمی می‌شود روی زخم دل‌تنگی‌شان…. کلهر می‌گوید: جرقه این کار سالی که کرونا شیوع پیدا کرده بود؛ زده شد آن هم زمانی که مردم نمی‌توانستند عازم سرزمین عشق شوند و دل‌تنگی شدیدی سهم مردم شد به همین دلیل همان فضای کربلا را درست کردیم. * نذرهایی از جنس عشق سال دومی که این فضا را آماده کردیم حتی مردمی که عازم سفر هم شدند می‌گفتند زودتر برمی‌گردیم تا در این مراسم هم حضور پیدا کنیم اینجا شاهد صحنه‌هایی هستیم دل انسان را می‌لرزاند، مردم خودشان پای کار هستند از کارگری که مزدش را نذر می‌کند تا مادری که گوشواره و النگویش را نذر اربعین می‌کند. وی می‌گوید: حتی اینکه مسافرانی که وارد شهرستان می‌شوند وقتی این فضا را می‌بینند حجاب‌شان را درست می‌کنند و وارد مراسم می‌شوند.

  این مراسم چنان شوری برپا می‌کند که مردم عقده دل‌شان را باز کنند و از لحاظ معنوی حس خوبی به خودشان دست می‌دهد و ما هم به این دلخوشیم که حال مردم بهتر شده و مردم حس و حال کربلا را دارند و لذت می‌برند.

  به گزارش فارس، فضا شاید کربلا نباشد اما شور مراسم نشان می‌دهد اینجا کربلای دیگر است اما برای جاماندگان….  

نوشته ایجاد شد 583

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا